نگهداري از پاركت

پایه روغن
مواد نگهداری اورتانی با پایه روغنی نوعی پلاستیک حل شده در یک روغن هستند که با یک حلال رقیق شده‌اند. استفاده از این نوع پرداخت‌ها روی پارکت‌های چوبی راحت است و می‌تواند لایه محافظتی سخت و بادوامی به وجود بیاورد.
محافظ‌های پارکت روغنی–اورتانی در هشت ساعت خشک‌ می‌شوند. حلال در مواد پایه روغنی مواد شیمیایی ارگانیک فرار آزاد می‌کنند و نیازمند تهویه‌ای بهتر از مواد پایه آب هستند.

 

پایه آب
مواد اورتانی پایه آب به جای استفاده از مواد شیمیایی، با تبخیر خشک می شوند. این مواد بوی ملایم‌تری از مواد پایه روغنی دارند و برای خشک شدن آن‌ها به زمان کمتری نیاز دارید؛ چیزی حدود ۲ تا ۳ ساعت.
با این وجود، این پرداخت‌ها قیمت‌ بیشتری دارند و برای پوشش مناسب پارکت باید مقدار بیشتری از آن‌ها را روی پارکت‌ها استفاده کرد.
مواد پرداخت با درخشش بالا بادوام‌ترین مواد هستند، اما ظاهری خیس به پارکت‌ها می‌دهند. برای کاهش این حالت دولایه از ماده با درخشش بالا رو پارکت زده و سپس یک ماده نیمه براق روی آن بزنید تا خالت خیسی کمتر شود.

 

روغن زدن
پارکت‌های جدید را می‌توان با روغن‌های طبیعی یا موادی شیمیایی که پایه‌شان روغن‌های طبیعی مثل روغن بذر کتان است هم چرب کرد. این مواد به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند و می‌توان آن‌ها را با استفاده از رنگ رنگی کرد.
با این حال، لازم است این روغن‌ها را مرتب در فاصله‌های زمانی روی پارکت‌ها بزنید و ممکن است مدتی هم زمان ببرد تا جذب پارکت‌ها شوند.
از آنجا که پس از روغن زدن به پارکت‌ها باید صبر کنید تا خشک شوند و بعد روی آن‌ها راه بروید روغن زدن به پارکت‌ها ممکن است کمی برایتان دردسر درست کند.

 

موم
خیلی از پارکت‌های قدیمی ابتدا روغن می‌خوردند و سپس در دوره‌‌‌های مختلف موم رویشان زده می‌شد. این روش باعث ایجاد سطحی براق می‌شود که نیازی به هیچ‌گونه ماده شیمیایی سمی ندارد.
با این حال، این پارکت‌های چوبی قدیمی برای حفظ ظاهر خود نیازمند موم زدن مرتب هستند. پارکت‌های چوبی را با موم خمیری رنگی مخصوص پارکت‌های چوبی دو تا سه بار در سال مومی کرده و سپس با استفاده از یک بافر یا حوله ضخیم براق کنید.

 

رنگ
رنگ کردن پارکت‌ها زیبایی طبیعی چوب را از آن می‌گیرد و بنابراین از روش‌های نگهداری از پارکت مدرن به شمار نمی‌رود. با این وجود، ممکن است برای دادن ظاهری روستایی و قدیمی به پارکت‌های چوبی که آسیب دیده‌اند و یا زیر پرداخت مواد اورتانی و موم خیلی جذاب دیده نمی‌شوند، استفاده کرد.
کف‌ها را تماما سنباده زده و همه سوراخ‌ها و محل‌های آسیب‌دیده را پر کنید. سپس روی کف یک ماده برای زیرسازی روی کف زده و با یک رنگ غلیظ رنگش کنید.