نظافت و نكاتي در مورد نگهداري هرچه بهتر لوازم چوبي

  • نظافت چوب

چوب‌ها اگر خيس شوند و خيس بمانند، به بافت‌هايشان آسيب مي‌رسد. بنابراين معروف است كه يكي از لكه‌هاي ماندگار روي چوب‌ها، لكه آب است. معمولا روي درهاي چوبي كه با آب شست‌وشو شده‌اند، لكه‌هايي بزرگ و سفيدرنگ پديد مي‌آيد كه محو كردنشان آسان نيست. رنگ چوب آسيب ديده و به‌نظر مي‌رسد كه راهي به جز استفاده از روغن جلا وجود ندارد. به اين ترتيب 2 ماده آسيب‌رسان به چوب به‌صورت پياپي به آن حمله كرده‌اند و طبيعي است كه عمرش را به‌شدت كاهش دهند. براي نظافت چوب‌ها توصيه شده كه هرگز از مواد شوينده شيميايي استفاده نشود. در عوض يك محلول مناسب خانگي وجود دارد كه در نظافت كم‌نظير است و تقريبا هر وسيله‌اي را نيز مي‌توان با آن تميز كرد. محلولي از آب، روغن زيتون و آبليمو، مناسب‌ترين شوينده براي لوازم چوبي است. دستمالي را به اين محلول آغشته كنيد و به سطح سازه‌هاي چوبي خانه بكشيد. سوراخ‌هاي كوچك را هم با استفاده از يك گوش‌پاك‌كن، به خوبي نظافت كنيد تا گردوغبار زدوده شود و محلي براي حشرات موذي باقي نماند. گردوغبار تأثير زيادي بر مات شدن سطح چوب دارد و بهتر است با گردگيري دائمي، از ماندگار شدن آن بر سطح چوب جلوگيري شود.

  • چوب‌هاي آشپزخانه

ميزهاي چوبي از وسايلي هستند كه ممكن است خطرهاي زيادي آنها را تهديد كند چون بيشتر از باقي سازه‌هاي چوبي، در تماس با حرارت، نور و رطوبت قرار دارند. فراموش نكنيم كه برخي از ميزهاي آشپزخانه با ورقه‌اي ضدآب ساخته مي‌شوند كه مقاومت زيادي در برابر رطوبت و حرارت دارند و انتخاب خوبي هستند.

قرار دادن قابلمه داغ غذا روي ميزهاي چوبي، هرچند باعث سوختن چيزي نمي‌شود و دودي به پا نمي‌كند اما به رويه چوبي ميز آسيب مي‌زند. محافظ‌هاي حصيري براي همين كار ساخته شده‌اند و جالب اينكه اسمشان هم محافظ است؛ يعني دارند از ميز محافظت مي‌كنند.

قرار دادن ليوان چاي روي ميز، رطوبت و حرارت را با هم به ميز وارد مي‌كند. بهتر است از زيرليواني استفاده شود. البته در انتخاب زيرليواني هم بايد دقت شود. زيرليواني‌هاي لاستيكي علاوه بر آنكه حرارت را به ميز منتقل مي‌كنند، به سطح آن مي‌چسبند و به مرور باعث خوردگي چوب مي‌شوند. زيرليواني‌هاي چوبي يا شيشه‌اي انتخاب بهتري هستند.

نگهداري از لوازم چوبي در انباري، حياط يا پشت‌بام، تصميم درستي نيست. اين محل‌ها حرارت، رطوبت زياد و نور آفتاب را يكجا دارند و لوازم چوبي را از بين مي‌برند.

تماس چوب با آب، باعث نفوذ آب به بافت چوب مي‌شود و آن را متلاشي مي‌كند. پهن كردن لباس‌هاي خيس در روزهاي باراني وي مبل‌هاي خانه، در واقع خوراندن آب به چوب مبل‌هاست.