Hdf چیست؟

تخته های سخت (با چوبهای سخت آنها را اشتباه نگیرید)، که ورقه های فیبر با چگالی بالا (HDF) نیز نامیده می شوند، یک نوع تخته فیبر است که یک محصول مهندسی چوب است. این محصول همچنین تحت نام های تجاری Isorel ها یا موسونیت ها نیز شناخته شده است.

HDF شبیه به نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط است، اما متراکم تر و قوی تر و سخت تر از آنها است زیرا از الیاف چوب که بسیار فشرده شده اند، ساخته شده است. در نتیجه، تراکم تخته های سخت (hardboard)، در هر فوت مکعب (500 کیلوگرم / متر مکعب) 31 پوند و یا بیشتر است و معمولا به ازای هر فوت مکعب حدود 50-65 پوند (800-1040 کیلوگرم / متر مکعب) است. برخی از انواع hardboard بدون رزین ساخته شده اند. نوع HDF با  استفاده از رزین ساخته شده است. بر خلاف نئوپان، HDF شکافته نمی شود و ترک نمی خورد.

hardboard ها مدت طولانی است که در مبلمان استفاده می شوند، همچنین برای استفاده در صنعت ساخت و ساز و تجارت به عنوان یک سطح محافظ موقت کاربرد دارد. محبوبیت hardboard ها در چند سال اخیر با توجه به اهداف زیست محیطی جدید در صنعت ساخت و ساز به منظور کسب مواد حفاظتی موقت قابل تحمل بیشتر، کاهش یافته است.

hardboard در هر دو فرایند مرطوب و خشک تولید شده است. به روش مرطوب، که به عنوان روش میسون  شناخته شده است، تنها یک سمت آن صیقل داده می شود، در حالی که در پردازش خشک هر دو سمت HDF صیقلی می شود. موسونیت تنها با استفاده از فرایند مرطوب تولید می شود.

از hdf می توان برای ساخت روکش در درب ضد سرقت مناسب برای اتاق خواب، حمام و یا سرویس های بهداشتی اضافه کرد.