پلتفرم خانه هوشمند اپل،براي ايمن سازي خانه. یک ایراد اساسی دارد

یکی از پنجره‌های خانه شما بازشده است…دور از خانه مشغول کارید و فرزندانتان در خانه تنها…یا اصلاً کسی خانه نیست و روحتان هم خبر ندارد که چرا پنجره بازشده…شاید حتی در خانه تنها باشید و ناگهان در یا پنجره اتاق دیگری باز شود…مهم نیست کجایید و چه می‌کنید…تنها چیزی که در این مواقع مهم است این است که: “پنجره خانه بازشده!”

باید از تمام اتفاقات خانه آگاه باشید، از حرکات مشکوکی که توسط دوربین خانه ثبت‌شده، از وجود گاز CO2 که سنسور دود تشخیص داده و از باز و بسته شدن در و پنجره. زندگی در خانه هوشمند یعنی این! تمام این وسایل می‌توانند و باید هشدارهای لازم را با نوتیفیکیشن به اطلاعتان برسانند.

اما در رونمایی iOS10 می‌بینیم که قابلیت ارسال هشدار در نسخه بتا اپلیکیشن Home اپل، برای بسیاری از دستگاه‌های هوشمند خانگی غیرفعال است.

بنا بر بررسی‌های iControl در سال ۲۰۱۵، ۹۰% از مصرف‌کنندگان، امنیت را یکی از دلایل اصلی روی آوردن به سیستم‌های هوشمند خانگی عنوان کرده‌اند. در این زمینه باید بگویم من نیز یکی از همین ۹۰% هستم با این تفاوت که به دلیل ماهیت شغلیم، تا به امروز وسایل هوشمند زیادی را به خانه خود آورده، نصب و امتحان کرده‌ام. شخصاً، پلتفرم هوم کیت اپل را برای یکپارچه کردن دستگاه‌های متعددی که داشتم انتخاب کردم. گذشته از آن، هوم کیت به دلیل رمزگذاری end to end نسبت به بسیاری از سیستم‌های موجود امنیت بالاتری دارد.

مدتی قبل یکی از همسایه‌ها، فرد مشکوکی را حوالی خانه دید و این شد که سنسورهای در و پنجره Eve را نیز که با HomeKit اپل سازگار است برای خانه خود تهیه کردم. پس از نصب، باز یا بسته بودن در و پنجره به‌راحتی از طریق هر دو اپلیکیشن های Home و Eve، قابل‌مشاهده بود. در مرحله بعد خواستم برای سنسورها برنامه‌ای تعریف کنم تا هر زمان در یا پنجره باز و بسته شد به من اطلاع دهد…و خب مشکل اینجا بود! امکان ارسال نوتیفیکیشن وجود نداشت! اپل؛ شرکتی که محصولاتش برای کوچک‌ترین اتفاق‌ها هم نوتیفیکیشن ارسال می‌کنند، این قابلیت را در بسیاری از گجت های خانگی غیرفعال کرده است!

دلایل خوب و بد زیادی ممکن است پشت این تصمیم باشد. به‌طور مثال شاید اپل این کار را به‌منظور جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای کاربران انجام داده که خیلی هم غیرمنطقی نیست. فکر کنید برای هر بار باز و بسته شدن در و پنجره پیامی روی گوشی خود دریافت کنید! با در نظر گرفتن این مورد بازهم بهتر بود که امکان فعال یا غیرفعال کردن نوتیفیکیشن ها به خود کاربر داده می‌شد.

متأسفانه در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های سازگار با هوم کیت اپل، امکان ارسال نوتیفیکیشن به محصولات اپل را ندارند و کاری هم از دست تولیدکنندگانشان ساخته نیست چراکه این اپل است که تصمیم می‌گیرد کدام دستگاه امکان ارسال نوتیفیکیشن داشته باشد و کدام نه.

در پایان اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، باید گفت آنچه دیدیم نسخه بتا از نرم‌افزار جدید آیفون بود. این نسخه بی‌شک بهبود پیداکرده و نواقصش رفع می‌شود. شاید اپل در نسخه نهایی نرم‌افزار خود، در سیاست ارسال نوتیفیکیشن ها  تجدیدنظری بکند.